LUKSUSOWE PODŁOGI WINYLOWE

Czym charakteryzują się luksusowe podłogi winylowe?

Luksusowe podłogi winylowe to największy wynalazek ostatnich lat w brażny podłogowej. Mimo iż, podłogi winylowe w formie mat winylowych są dobrze znane od wielu lat, luksusowe podłogi winylowe są stosunkowo nowym rozwiązaniem. Słowo “luksusowe” jest tutaj kluczowe, gdyż wyróżnia te podłogi na tle tradycyjnych mat winylowych. Dzięki swojemu naturalnemu wyglądowi i łatwej instalacji, luksusowe podłogi winylowe zyskały na popularności wśród użytkowników domowych i są obecnie uważane za najmodniejsze rozwiązanie podłogowe dostępne na rynku. Z luksusowymi podłogami winylowymi związane są dwa pojęcia: LVT i LVP. LVT (z ang. luxury vinyl tiles) to luksusowe płytki winylowe stanowiące imitację płytek kamiennych, ceramicznych czy betonowych, a LVP (z ang. luxury vinyl planks) to ekskluzywne panele winylowe, będące imitacją podłóg drewnianych.

Dlaczego akurat luksusowa podłoga winylowa?

 • Wodoszczelność. Idealne rozwiązanie do kuchni lub łazienki.

 • Łatwy montaż. Mogą być ułożone na istniejącej podłodze. Łatwa w demontażu.

 • Łatwa w utrzymaniu. Możliwość czyszczenia wilgotnym mopem.

 • Wytrzymała i stabilna. Materiał podstawowy o wysokiej gęstości zapobiega kurczeniu i rozszerzaniu podłogi.

1. Powłoka uretanowa utwardzona UV

Ochrona przed promieniowaniem UV, zarysowaniami i ścieraniem.

2. Warstwa ochronna

Łatwa w utrzymaniu warstwa ochronna folii dekoracyjnej.

3. Folia dekoracyjna

Warstwa dekoracyjna imitująca kamień, ceramikę, beton lub drewno.

4. Warstwa podstawowa z PCV

Zbudowana z polichlorku winylu o dużej gęstości, dodatkowo wzmocniona przez włókno szklane dla lepszej stabilności.

Zastosowanie i montaż

Lista najbardziej popularnych grubości warstwy ochronnej wraz z sugerowanym zastosowaniem:

 • grubość 0.15 lub 0.2 mm — klasa ścieralności 21/22 — sypialnia, duży pokój, przedpokój
 • grubość 0.3 mm — Klasa 23/31 — duży pokój, jadalnia, przedpokój, korytarz, pokój hotelowy, pokój konferencyjny, małe biuro
 • grubość 0.5 mm — Klasa 23/34/41 — duże powierzchnie użytkowe, galeria handlowa, hala produkcyjna (przemysł lekki)
 • grubość 0.7 mm — Klasa 23/34/43 — hala produkcyjna (przemysł lekki)

LVT i LVP w zależności od rodzaju oferują kilka możliwości montażu:

 • Płytki/panele samoprzylepne (tzw. peel & stick) — warstwa spodnia podłogi pokryta jest klejem, dodatkowo chronionym przez warstwę papieru. Montaż następuje poprzez oderwanie warstwy papieru i przyklejenie płytki/panelu bezpośrednio na podłoże. Jest to najtańsza metoda występująca głównie przy produktach z dolnej półki.
 • Płytki/panele do klejenia (tzw. glue down lub dry back) — w tym przypadku warstwa spodnia płytki/panelu winylowego nie posiada kleju. Podczas instalacji należy najpierw nałożyć klej na podłoże, a następnie umieścić na nim płytkę/panel. W przypadku tej metody montażu klej jest mocniejszy i jest go więcej niż w metodzie peel & stick, co sprawia, że podłoga jest bardziej wytrzymała.
 • Płytki/panele typu loose-lay — warstwa spodnia płytek/paneli tego typu ma specjalnie wyżłobioną powierzchnię o cechach antypoślizgowych. Płytki/panele są zwykle grubsze, co dodatkowo zwiększa ich stabilizację. Przy montażu tego typu nie wymaga się kleju. Płytki/panele typu loose-lay są często wykorzystywane jako tymczasowe rozwiązanie podłogowe.
 • Płytki/panele z zamkiem (tzw. click) — najpopularniejszy system montażu ze względu na jego łatwość i szybkość. Jednocześnie płytki/panele z click oferują bardzo dużą wytrzymałość.